ale Historia!

Wiecie ile Nagród Nobla zdobyła Maria Skłodowska-Curie? Czy Bolesław Chrobry koronował się na króla Polski? Czy Westerplatte znajduje się na półwyspie Helskim? Czy Bitwa pod Racławicami to bitwa okresu powstania listopadowego?
Sporo już pisaliśmy o naszej grze edukacyjnej Ale historia! Dziś jednak co nieco o grze samej w sobie, co zawiera, jak się w nią gra i jak przy okazji można wykorzystać ją do zabawy z młodszymi.
IMG_8633Gra „Ale historia!” przeznaczona jest na 2-6 graczy w wieku powyżej 12 lat. Rozgrywka jednej partii trwa ok. 45 minut. Produkt może być również używany jako pomoc dydaktyczna, do samodzielnego użytku lub do wykorzystania podczas zajęć z grupą dzieci i młodzieży.

Już na samym początku, gdy rozpakujemy grę, zdziwią nas mocno niespodzianki znalezione wewnątrz pudełka, a wśród nich bilet wstępu do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie!

Gra Ale Historia! jest dość rozbudowana, stąd też zawiera sporo elementów: instrukcję, planszę, 180 kart z pytaniami, 60 żetonów monet, 14 żetonów premii oraz 18 żetonów akcji specjalnych.
Aby rozpocząć grę połóżcie planszę na środku stołu, a następnie potasujcie karty i przygotujcie 20 z nich (lub 18 jeśli gracie w 3 lub 6 osób). Stos kart ustawcie na polu najbardziej z lewej strony, a następnie kolejne cztery karty, obrazkami do góry umieśćcie na polach w prawą stronę. Żetony monet zgromadźcie blisko planszy (będą one stanowiły skarbiec) i rozdajcie każdemu z graczy 1 grosz.


Grę rozpoczyna najmłodszy gracz, po nim pozostali poruszają się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Wybiera on jedną z czterech wyłożonych kart i próbuje dopasować kartę do jednego z rejonów Polski bądź do kategorii Polacy na świecie. Pozostali gracze decydują na jakie pytanie będą udzielać odpowiedzi, mają do wyboru trzy pytania: łatwe, średnie i trudne (to ostatnie może zostać wybrane tylko przez jedną osobę). Odpowiedzi na pytania łatwe, a następnie na średnie, gracze udzielają jednocześnie. W przypadku pytania łatwego pokazujemy kciuk w górę (tak) lub kciuk w dół (nie). W przypadku pytania średniego gracze pokazują jeden, dwa lub trzy palce, odpowiednio do odpowiedzi, którą uznali za prawidłową.

Za każdą prawidłową odpowiedź gracze otrzymują monety:

  • na łatwe pytanie 1 grosz
  • na średnie pytanie 2 grosze
  • na trudne pytanie 3 grosze

Gra toczy się wg powyższego schematu dopóki karty w stosie nie zostaną wyczerpane.
Zachęcamy Was – po skończonej grze oddzielcie wykorzystane karty od pozostałych. Dzięki temu przez kolejne 9-10 rozgrywek będziecie cieszyć się nowymi, nieznanymi kartami i pytaniami!

Gra edukacyjna Ale historia! zawiera również wariant zaawansowany. Przygotowanie do gry jest podobne. Dodatkowo jednak każdy z graczy otrzymuje komplet żetonów: gościnność, waleczność, honor. Do talii kart dodajemy te z cechami zawartymi na naszych żetonach. (Te karty nie biorą udziału w podstawowym wariancie gry.)
Gracze podczas całej gry zbierają swoje karty, które wybrali będąc aktywnymi graczami. Starają się gromadzić takie karty, aby zyskać jak najwięcej kart z danego regionu, danej kategorii i epoki. Każda z kart reprezentuje jednocześnie jakiś region i jakąś epokę, dlatego też umiejętne zgromadzony zestaw kart może zapewnić graczowi kilka żetonów premii!

A mając w domu młodsze dzieci możecie włączyć je do wspólnej gry, powierzając im choćby funkcję skarbnika. Maluchy chętnie „bawią się pieniędzmi”, a tu dodatkowo poczują się ważne, ponieważ będą mogły rozdysponować je w grze

Jeśli jednak nie chcecie grać w grę, możecie opowiadać maluchom o historii Polski przy pomocy obrazków zamieszczonych na kartach. Moja propozycja: znajdźcie kilka kart, na których znajdują się postacie, budynki lub przedmioty, które dziecko może kojarzyć, np. Zamek królewski w Warszawie, żołnierze Armii Krajowej, Fiat 126p czy papież Jan Paweł II. Może dziecko samo z siebie opowie Wam o tym co widzi na obrazkach, a może Wy zadacie mu proste pytania, na podstawie których wspólnie opowiecie prostą historię miejsca lub osoby ukazanej na ilustracji

Życzymy Wam wspaniałej zabawy i poznawania historii naszego Kraju!
IMG_8647

 

Jedno przemyślenie nt. „ale Historia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *