Cud Miód

Na grę o pszczołach czekaliśmy i czekaliśmy. Po długim czasie starań powstała gra, która urzeka grafiką i przestrzenną planszą Oczywiście jest to kolejna gra z serii Gram bez plastiku. W pudełku nie znajdziecie już strunowej torebeczki na pionki, ale papierową. Gracze wcielą się tutaj w pszczoły zbierające nektar z kwitnących kwiatów. Poznają rośliny, o których może nawet nie wiedzą, że mogą dawać miód.  Dowiedzą się również o tym, w jakich okresach kwitną poszczególne rośliny, w jakim momencie roku można zbierać z nich nektar. W grze miód pozyskujemy z rzepaku, jabłoni, koniczyny, lipy, facelii, słonecznika oraz wrzosu. Okres kwitnienia rozpoczyna w maju rzepak, a kończy wrzos – na przełomie sierpnia i września.

Rozpoczynając grę umieśćcie okrągły kalendarz kwitnienia pośrodku stołu. Wokoło rozłóżcie siedem uli z sześcioma kafelkami roślin przy każdym z nich.  Każdy gracz niech otrzyma po 3 drewniane pszczoły w wybranym kolorze. Pionek pszczelarza umieśćcie na pierwszym polu rzepaku, zaraz po zimie Gracze kolejno poruszają się odkrywając od 0 do 3 kafelków w ruchu. Trzeba pamiętać, że na niektórych kafelkach znajduje się zagrożenie dla pszczół, jeśli gracz odkrył dwa kafelki z zagrożeniem nie może w tej kolejce pozostawić żadnej pszczoły polu gry. Każdy gracz po swoim ruchu przesuwa pionek pszczelarza o jedno pole. Gdy przemieści się on na pole kolejnego kwiatu oznacza to, że poprzedni np.rzepak już przekwitł i gracze, którzy mają pionki pszczół na polach rzepaku mogą zebrać go do swojej spiżarni. Warto zaznaczyć, że gracz, który nie ma wolnego pionka pszczoły nie może wykonać żadnego ruchu w swojej kolejce.

Gra trwa dwa lata kwitnienia, dlatego gdy wrzos pierwszy raz przekwitnie kwitnienie ponownie rozpoczyna rzepak. Gra dobiega końca, gdy zebrane zostaną wszystkie kafelki roślin, lub gdy zakończy się drugi rok kwitnienia.
Gra ma również drugi wariant – kooperacyjny. Kalendarz kwitnienia układamy na stronie z niedźwiedziem. Na jednym z pól uli stawiamy figurkę niedźwiedzia. Gracze korzystają z czterech wspólnych pszczół i jak najszybciej próbują zdobyć kafelki kwiatów, aby wypełnić nimi plaster miodu (plansza przestrzenna).

Gra może pomóc poruszyć bardzo ważny temat do rozmowy jakim jest ochrona pszczół. Pszczoły znajdują się w niebezpieczeństwie, poprzez działalność człowieka. I człowieka zadaniem jest ratowanie tego gatunku przez wyginięciem.  A miód jest jednym z najlepszych naturalnych lekarstw, ma tyle wspaniałych odmian pomagających w rozmaitych schorzeniach zarówno dzieciom jak i dorosłym. Nie bez znaczenia nasza gra nosi tytuł Cud Miód

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *