Czemu gramy z dziećmi

Zastanawialiście się kiedyś czemu właściwie gracie z dziećmi w gry planszowe?
Czy sami w dzieciństwie graliście i tak wyszło, że podtrzymujecie rodzinną tradycję, czy uznaliście, że to pożyteczna forma spędzania wolnego czasu? A może uważacie, że granie z dziećmi niesie ze sobą szczególne walory edukacyjne?

Gry planszowe stwarzają okazję do bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi. Oferują gamę nowych doświadczeń – odstresowują, ale również uczą rywalizacji, wygrywania i przegrywania. Mają pozytywny wpływ na rozwój pamięci,  kreatywność, koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową, co ćwiczy sprawność manualną u dzieci.

grydzieci

Granie w gry uczy przestrzegania reguł, rozwija percepcję, wydłuża też czas skupienia uwagi dziecka. Gry są uproszczonym elementem rzeczywistości, uczą określonych reguł, zasad życia codziennego; bywają też pretekstem do rozmów, zadawania przez dzieci nurtujących je pytań.

Dzieci, grając w gry planszowe trenują zachowania społeczne takie jak cierpliwość, otwartość na zmiany, komunikacja werbalna, obserwacja, zachowanie kolejności, dzielenie się z innymi, szybkie dostosowanie się do zaistniałej sytuacji.
Są maluchy, które do gry podchodzą bardzo poważnie, wygrana jest dla nich sposobem na podniesienie poczucia własnej wartości, śmiałości, dowartościowania przez innych, natomiast porażka wydaje się niesprawiedliwym przebiegiem rozgrywki oraz powodem zniechęcenia do kolejnych.
W tym momencie warto podkreślić nasze – dorosłych zadanie: uczmy dzieci wygrywać i przegrywać, czasem tłumaczmy, że przegrana nie jest porażką, czasem dajmy wygrać. Zapoznajmy maluchy z zasadami gry fair play.

A może pewnego dnia wymyślicie Wasze rodzinne zasady do gry i zagracie wg nich?

 

Gry mogą również wiele nauczyć, a jak dobrze wiemy dzieci do siódmego a nawet dziesiątego roku życia najchętniej uczą się poprzez zabawę. Grając w gry dzieci trenują zdolność kreatywnego myślenia, poznają własne możliwości, ograniczenia, rozwijają sprawność manualną.


Granie w gry planszowe ma wiele zalet, pozostaje tylko wierzyć, że ta forma spędzania czasu w gronie rodziny bądź przyjaciół zyska jeszcze większą popularność i zagości na dobre w polskich domach!

Jedno przemyślenie nt. „Czemu gramy z dziećmi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *