Na powietrzu

Zima w pełni, chyba w każdym rejonie Polski. Część pociech już po zasłużonym wypoczynku, część właśnie może odsypiać pierwszy semestr, a część przebiera nogami pod szkolnymi ławkami wyczekując ferii.

Co robić w takim czasie, gdy trzeba zorganizować młodemu człowiekowi plan dnia? Bez wahania napiszę: przede wszystkim zapewnić długi czas na świeżym powietrzu! Powiecie może: ” nie, bo smog”, ” nie, bo zimno”. Jam mawiają Szwedzi – nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie W naszym klimacie nie obserwuje się ujemnych temperatur, podczas których strach wystawić kilku czy kilkunastolatka na świeże powietrze. Nie ma więc pogody, kiedy dzieci muszą siedzieć w domu. Wręcz przeciwnie powinny wychodzić jak najczęściej, codziennie!

Ostatnio w jednej z książek przeczytałam „Jak dzieci mają szanować naturę, skoro nie dajemy im z nią obcować?”. Dziecko, które bywa w lesie, spędza czas na łonie natury inaczej postrzega przyrodę. To nie czas i miejsce, aby namawiać kogokolwiek do leśnej edukacji, jako jedynej słusznej drogi Raczej próba zachęcenia do bliskości z przyrodą, która jest dla dzieci bezcenna. Przerwa międzysemestralna to dla naszych milusińskich czas naładowania akumulatorów, czas niczym nieskrępowanej zabawy, czas bycia poza czasem… Dajmy im się ponudzić, pobrudzić i wyszaleć.

Ostatnio podczas spaceru mój ośmiolatek po leśnej ścieżce turlał się, gdy inni szli. Spytałam, czy jest mu tak wygodnie, odpowiedział, że tak. Po pewnym czasie wstał i szedł obok nas. Czy ja wymyśliłabym, że on w tym momencie potrzebuje właśnie tego? Nie! Dzieci pragną odczuwać  świat, potrzebują dotykać, smakować. Używają do tego receptorów rozmieszczonych na całym ciele. To one same najlepiej wiedzą, czego ich organizm potrzebuje.

Mocno polecam, tym bardziej, że las zimą jest piękny, magiczny.  „Mamo, czy tak właśnie wygląda Narnia?”

A przy okazji, jeśli czeka Was dłuższa podróż podczas ferii, polecamy nasze gry podróżne! Teraz kupicie je w naszym sklepie internetowym z 35% rabatem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *