Podróż przez Polskę

Pamiętacie naszą grannową podróż przez Europę? Gra Barcelona czy Werona to wycieczka po europejskich krajach, a przy okazji doskonała pomoc edukacyjna i wspaniała zabawa!

A dziś przedstawiamy Wam grę – siostrę Tym razem zapraszamy na podróż po Polsce, przedstawiając tym samym grę edukacyjną Od helu do Wawelu!

Dzięki naszej grze nauczcie się bezbłędnie poruszać po mapie h1Polski, a młodsze pokolenie spojrzy na geografię naszego kraju z innej, bardziej przyjaznej strony Wspólnie poznacie polskie zabytki, miejscowości, bardziej i mniej znane miasta, a także przypomnicie sobie gdzie się one znajdują.

Gra Od Helu do Wawelu posiada podobne zasady do gry-siostry Barcelona czy Werona. Tu również znajdziecie karty z nazwami miejsc (40 kart atrakcji turystycznych oraz 138 kart miejscowości) oraz planszę. Dodatkowo w pudełku znajdują się również znaczniki punktów w czterech kolorach oraz instrukcja, na której odwrocie znajdziecie mapę Polski z zaznaczonymi miejscowościami.
Celem gry jest układanie kart na osi wschód-zachód bądź północ-południe. Kto popełni najmniej błędów i ustawi swoje karty poprawnie, zgodnie z położeniem geograficznym, wygrywa!

Na początku rozgrywki tasujemy karty i układamy je w stosie tak, aby każdy gracz miał do nich swobodny dostęp. Na środku planszy kładziemy dowolnie wybraną kartę miejscowości, np. Kielce. Pierwszy gracz podnosi najwyższą kartę ze stosu, aby żaden z graczy nie widział informacji umieszczonych na spodzie karty. Przypuśćmy, że jest to karta Piła. Gracz decyduje czy będzie układał kartę na osi północno-południowej czy wschodnio-zachodniej. Wówczas kładzie kartę Piła na północ, na południe, na wschód lub na zachód od Kielc. Gdy zakończy swój ruch pozostali gracze zastanawiają się, czy zgadzają się z położeniem karty, czy według nich karta położona jest prawidłowo. Gracz, który poddał w wątpliwość położenie karty i miał rację, ponieważ karta została położona nieprawidłowo, zyskuje dodatkowe punkty. Jeśli jednak wątpliwości okazały się niesłuszne, gracz sprawdzający musi oddać swoje punkty.

Gracze kolejno odsłaniają karty, aż do momentu gdy w stosie nie pojawi się karta Postój. Wtedy w rozgrywce następuje przerwa – wszyscy gracze szacują, ile kart leżących na stole zostało ułożonych błędnie. Gracze decydują i jednocześnie pokazują swój wynik na palcach, po czym następuje odsłonięcie wszystkich kart.

Gra kończy się gdy w stosie wykończą się karty. Gracze liczą zdobyte punkty. Ten z nich, który ma ich najwięcej wygrywa!
A dla chętnych mamy jeszcze jedną wersję gry. Na każdej karcie znajduje się informacja z liczbą mieszkańców danego miasta. W tej wersji porządkujecie karty zgodnie z liczbą ludności, układając je nie na planie krzyża, ale w prostą linię: najmniej zaludnione miejsce na dole lub z lewej strony. Przy tej rozgrywce plansza nie będzie potrzebna. Pozostałe zasady pozostają bez zmian.

Gra edukacyjna Od Helu do Wawelu przez najbliższe kilka miesięcy jest dostępna jedynie w sieci księgarni Matras oraz w naszym sklepie internetowym.

Życzymy wspaniałej zabawy, połączonej z nauką oraz poznawaniem naszego kraju!

 

3 przemyślenia nt. „Podróż przez Polskę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *