Porządki na plaży… :)

Dziś bardzo pozytywna relacja ze wspólnego działania na rzecz wiejskiej społeczności
Zapraszam serdecznie do czytania, oglądania i inspirowania się

Dnia 4.06.2016 roku Rada Sołecka przy współpracy z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Jakości życia „Artvita” zainicjowała Wspólne Rodzinne Porządkowanie Plaży Wiejskiej nad jeziorem Wymój. O godz. 16.00 na plaży zgromadziło się ok. 40 osób mieszkańców wsi (dzieci, młodzieży i dorosłych z grabiami, rękawiczkami, workami na śmieci), pozostali dołączali systematycznie.
Główne zadania, które mieszkańcy wykonywali to grabienie trawy, czyszczenie dna i brzegu jeziora, przycinanie krzewów i drzew, montowanie nowych ławek i koszy.

Przy okazji wspólnego porządkowania, które mocno integrowało rodziny, zespół Fundacji przygotował grę zespołową dla dzieci i młodzieży „Poszukiwania skarbów”. Dzieci chętnie przez ponad godzinę poszukiwały 14 symbolicznych znaków, ukrytych na terenie plaży, które następnie musiały ułożyć wspólnie w konkretne hasło, rozwiązując rebus.

Hasłem była nazwa projektu „Ptasia akademia”, do którego uczestnictwa sołtysowa wraz z paniami z Fundacji motywowała rodziny. Jedna z członkiń Fundacji, edukatorka przyrodnicza, poprowadziła prelekcję o działaniach Fundacji Albatros, która zajmuje się ratowaniem i ochroną dzikich ptaków. Prelekcja zakończyła się sukcesem, gdyż na wyjazd zaplanowany na 25.06.2016r. zgłosiło się 40 mieszkańców (dzieci, młodzież wraz z rodzicami).

Dwoje zwycięzców otrzymało nagrody główne w postaci edukacyjnych gier planszowych, sponsorowanych przez firmę GRANNA SP. Z O.O. z Warszawy, specjalnie dla Fundacji „Artvita” z przeznaczeniem dla dzieci z Wymoja. Pozostałe dzieci otrzymały drobne nagrody z GRANNY w postaci przyborów szkolnych.
Na zakończenie sprzątania mieszkańcy wspólnie z Radą Sołecką i Fundacją Artvita debatowali nad najbardziej optymalną lokalizacją ogniska z ławeczkami . Wszyscy jednogłośnie zdecydowali, że miejsce integracji mieszkańców wokół ogniska, ławeczki będą na terenie sportowo-rekreacyjnym, natomiast plaża pozostanie miejscem czystym ekologicznie z zieloną trawką i ławeczkami.

Podsumowaniem sprzątania, zabaw, edukacji i debaty mieszkańców wsi było wspólne świętowanie przy rozpalonym ognisku, a kiełbaski były nagrodą za wspólny wysiłek na rzecz Dobra Wspólnego Wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *